Zmluvné poistenie motorových vozidiel

Aj v prípade totálnej škody vám zákonné poistenie pomôžeZodpovednosť za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla bude hlavnou témou nášho dnešného príspevku. To, že povinné alebo zákonné zmluvné poistenie motorových vozidiel je zákonom stanovená povinnosť snáď už nemusíme prízvukovať. Povieme si však prečo je to tak, na aké vozidlá sa v skutočnosti vzťahuje a či je nejako možné odhaliť, že ho niekto na svojom „tátošovi“ nemá uzatvorené. Vedeli ste, že vám za nerešpektovanie tohto nariadenia hrozia vysoké pokuty? Poďme si však na jednotlivé otázky zodpovedať pekne po poriadku.

Uplatňuje sa na viac dopravných prostriedkov

Každý, kto si kúpi automobil vie, že musí splniť aj nejaké zákonom stanovené oficiality, ako je jeho nahlásenie na príslušnom administratívnom orgáne alebo aj vytvoriť mu zmluvu zodpovednosti za škodu spôsobenú jeho prevádzkou. Čo robiť, pokiaľ máte motocykel, traktor, kombajn, autobus, dodávku či niečo iné? To isté. Avšak povinné zmluvné poistenie sa netýka len motorových vozidiel, ktoré vstupujú do premávky hoc len zriedkavo, ale aj nemotorových, to znamená, že vstupujú do cestnej premávky, ale nefungujú na vlastný pohon (napr. rôzne prípojné vozidlá ako prívesný vozík, náves…), no napriek tomu vedia spôsobiť poriadne škody.

Na čo je vlastne potrebné?

Základnú definíciu sme vám už povedali, a síce, že ide o zodpovednosť za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla. To znamená, že pokiaľ sa vám na ceste niečo prihodí, môžu sa stať dve situácie. Toho, kto vám spôsobil škodu zastavíte, spíšete zápisnicu a oznámite to vašej poisťovni, pričom poškodenie by vám mala zaplatiť jeho poisťovňa. Kým ešte táto povinnosť neexistovala, bolo veľmi komplikované takéto udalosti riešiť. Buď bolo potrebné od škodcu sumu dlho vymáhať, prípadne ju vôbec nepreplatil. Poisťovacie spoločnosti však zodpovednosť za spôsobenú škodu preberajú na seba, pokiaľ máte riadne uzatvorené zákonné zmluvné poistenie motorového vozidla.

Ak sa vám však škodcu „odchytiť“ nepodarí (v prípade odskočeného kamienka alebo nejakého spadnutého predmetu z vlečky, vozíka…), vymáhať škodu priamo od neho by bolo nereálne. Pokiaľ však máte vaše vozidlo zabezpečené, budete (resp. mali by ste byť) odškodnený prostredníctvom vašej poisťovne, prípadne ak ste si poznačili ŠPZ „škodcu“, poisťovňa si vie zistiť jeho poisťovateľa.

Stále ho nemáte? Už neriskujte…

Povinné zmluvné poistenie motorového vozidla nebol len obyčajný rýchlo zárobkový podnikateľský plán poisťovacích spoločností. Ide hlavne o vaše dobro a o vaše právo v prípade vzniku škodovej udalosti. Pre bezproblémové riešenie vzniknutej dopravnej situácie je zabezpečenie vášho prostriedku týmto spôsobom potrebné.

Ak policajná hliadka pri bežnej kontrole vozidla zistí, že týmto zabezpečením nedisponujete, môže vám udeliť blokovú pokutu (aj do 300 eur) a umožniť vám si ho čím skôr uzatvoriť, v horšom prípade to môže posunúť vyšším orgánom, kde by ste sa mohli ochudobniť približne až o 3 330 eur. Každopádne to, že vás hliadka nechytila, ešte neznamená, že nie ste za vodou. Pretože kancelária si vás môže predvolať aj 3 roky po tom, čo ste túto povinnosť nemali uzatvorenú. Preto si dobre kontrolujte dátum konca poistnej zmluvy, prípadne neriskujete jeho neuzatvorenie.

Ak by ste s motorovým vozidlom bez zmluvného poistenia spôsobili dopravnú nehodu, môžete z toho vyjsť veľmi zle, pretože nielenže ju budete musieť zaplatiť z vlastných prostriedkov, ale dokonca budete musieť zaplatiť pokutu, ktorá sa v tejto konkrétnej situácii môže vyšplhať aj na milióny eur, nehovoriac o prípadnej strate na životoch.

Porovnanie pre to najlacnejšie na trhu

Porovnaním získate najlacnejšiu ponukuPokiaľ si chcete povinné zmluvné poistenie vášho motorového vozidla zabezpečiť len „z povinnosti“, a preto vám postačí možno aj to najlacnejšie, odporúčame vám online porovnanie, ktorým ušetríte aj hodiny času, ktoré by ste ináč trávili chodením po pobočkách a zisťovaním ich ponúk. Či už chcete , určite ho nájdete, pretože porovnanie obsahuje ponuky od rôznych spoločností. Po vypísaní a odoslaní jedného porovnávacieho formulára sa dozviete, že ceny sa môžu líšiť až v stovkách eur a to vaše môžete mať už aj za 70 eur. Ceny sa odvíjajú nielen od značky vozidla, ale aj od toho, čo hľadáte, aké parametre má vaše zmluvné poistenie motorových vozidiel spĺňať, či v rámci neho chcete aj nejaké havarijné riziko grátis (dostupné napr. v Allianz či Generali) atď.

Do porovnávacieho formulára je teda potrebné zadať nielen údaje o poisťovanom vozidle, ale aj o jeho majiteľovi, ktorý vie výslednú cenu taktiež ovplyvniť, a to napr. miestom bydliska alebo faktom, či spôsobil nejaké škodové udalosti, prípadne či má deti do 15 rokov atď. Ak si myslíte, že uzatvorenie zmluvného poistenia motorových vozidiel online je nejako limitované, mali by ste od tejto myšlienky upustiť, pretože či už máte Ford, Fiat, Huyndai, Škodu či ktorúkoľvek inú značku, nezáväzný a bezplatný ponukový cenník vám bude vďaka porovnaniu umožnený.

Ak ste si z ponuky porovnania vybrali taký produkt, ktorý vám najviac vyhovuje, môžete oňho aj hneď požiadať a to tak, že si na danú ponuku kliknete. Dopíšete nejaké údaje a spätne vám bude na mailovú adresu odoslaná dočasná biela karta, platná väčšinou 30 dní, ktorú si pochopiteľne musíte vytlačiť, aby ste sa ňou mohli preukázať pri manipulácii s vozidlom. Mail bude okrem toho obsahovať aj návrh a podmienky zmluvy ako aj údaje na zaplatenie poistného, ktoré je potrebné uhradiť do niekoľkých dní. Po zaplatení vám bude na domácu adresu odoslaná originál biela a zelená karta, ktoré sú platné na také obdobie, na aké ste zmluvu uzatvorili.

Pokiaľ by ste sa o tomto zabezpečení chceli dozvedieť ešte niečo viac, odporúčame vám, aby ste si otvorili zákon o povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel, kde by ste mali nájsť odpoveď na každú vašu otázku, prípadne nám pod príspevkom nechajte otázku a my sa vám budeme snažiť odpovedať čo najskôr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.